Thursday, October 23, 2014

Minu arvamus

Kas täisealiseks saav poeg peaks ehk juba ise suutma enda eest hoolitseda?

Vihje artiklile: http://elu24.postimees.ee/2964503/airi-kansar-kulutab-kohtuuksi-ja-muretseb-taisealiseks-saava-poja-parast#comments

Muidu täiesti suvaline artikkel, mis mind ei puuduta. Kuid mind puudutab seal see väike ajakirjanduslik õelus. Ajakirjanik on seal nii hästi küsinud:
Õnneks ei pea Airi varsti enam muretsema, sest täisealine poeg ehk suudab juba ise enda eest hoolitseda?
 Üks 18 aastane inimene ei pea suutma ise hakkama saama. Ta ei pea elama üksi ja olema täiesti isemajandav. Tööl võib käia, aga õppima peab ka ja selline suhtumine - kui kooli kõrvalt tööl ei käi, siis oled laisk-  viib selleni, et kõik lähevad välismaale tööle, sest kool on lõpetamata ja tööl on vaja käia ja raha on vaja saada. Aga siin ju ei saa normaalset palka selle töö eest. Välismaal saab ju väga head palka lihtsa töö eest.

Üks 18 aastane inimene peab suutma enda eest ise hoolitseda. Ta peab suutma ise pesus käia, endale ise süüa teha, ise linnas liigelda, ise maailmas reisida ja võib oma hobide eest ise maksta kui ta tahab. Peab ise suutma oma tuleviku eest vastutada. Kuid ta ei pea oma elamise eest maksma, oma igapäevase toidu eest ise muretsema. Ta ei pea üksi elama. Ta ei pea tööl käima!!!!! Tal ei pea olema sissetulekut. Ta võib küsida vanemate käest raha ja minu arust oleks vanemate moraalne kohustus ka aidata oma last haridustee jätkamise ajal.

See ajakirjanik on ilmselt väga haritud, et ta kasutas hakkama saamise asemel sõna hoolitsema. See on umbes sama nipp ilmselt, et iga lause taga küsimärki kasutada, las siis lugeja ise otsustab. Kuid küsimus-väide-arvamus on siiski väga kohatu ja mitte väga läbimõeldud ehk?

Maailmas on palju 18-aastaseid inimesi, ning kõik nad ilmselt elavad oma elu erimoodi. Mina vaatan selliseid inimesi, kes peale gümnaasiumi lähevad edasi ülikooli. Need, kes peale põhikooli kutsekooli lähevad, on juba ammu oma elu peal ja teenivad raha oma erialase tööga, neid ma ei kaasa siia postitusse. Ma kadestan neid, kuid sellest hiljem.

Kui üks inimene lõpetab gümnaasiumi ja läheb ülikooli, kas ta peab siis juba ise rahaliselt hakkama saama? Peab ta siis juba tööl käima ja vanemate käest saadud raha on juba võlg? Minu meelest on normaalne just, et vanemad toetavad oma last ka tema tudengiaatatel ning kui vanemad saavad vanaks,siis see haritud ja edukas laps toetab oma vanemaid, kes saavad väikest pensioni. See on eluring ja täiesti normaalne. Illustreerivalt võiks öelda, et lapse toetamine ülikoolis õppimise ajal, kindlustamaks, et ta selle ka lõpetab ja hiljem tööle läheb, on lastevanematele nagu elukindlustus.

Tööd peab tegema juba varakult ja tööharjumus on eluks väga vajalik, kuid on vähe inimesi, kes suudavad juba gümnaasiumis ise endale nii palju raha teenida, et olla sõltumatu. Neid on vähe ning veel vähem on neid, kes suudavad selle kõige kõrvalt ka normaalselt koolis käia. Seega ei saa olla normaalsus see, mis on erisus. Ei saa nii kaa, et kui mina 18 aastaselt olin juba oma tööga säästnud pool miljonit, et kuidas siis teised ei saa, järelikult on nad laisad. Ei ole viisakas teisi kritiseerida läbi oma silmade.

No comments:

Post a Comment